Bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych.

Zarząd

Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ul. Toruńska 174A 85-844 Bydgoszcz Fax: 52 582 27 23

Dotyczy: montażu progów zwalniających na ul. Opławiec w rejonie przystanku „Przedszkole” (ul. Opławiec nr 132 i ul. Opławiec 157).

 Szanowni państwo,

w kontekście ostatniego  zdarzenia (opisanego w załączniku – „Pismo rodzica”) oraz wracającego tematu bezpiecznej drogi uczniów do szkoły zwracam się z prośbą o niezwłoczne umieszczenie progów zwalniających na ulicy Opławiec w rejonie przystanku „Przedszkole” (ul. Opławiec nr 132 i ul. Opławiec 157) – najbardziej stosownym byłoby rozwiązanie zastosowane  skutecznie już przy szkołach na przykład na ul. Hetmańskiej  i ul. Bałtyckiej i innych.

 

Konsultując powyższe z przedstawicielami Rady Osiedla Opławiec-Smukała-Janowo , Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Bydgoszczy zwracamy uwagę na wyjątkowo niebezpieczne warunki dotarcia dzieci do szkoły w Opławcu – brak  chodników, ścieżek rowerowych, oznaczonych przejść przez jezdnię (przy szkole i oddziałach przedszkolnych znajdują się właściwe oznaczenia poziome i pionowe, barierki oraz chodnik).

Niestety nie mamy żadnego wpływu na nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie respektują przepisów ruchu drogowego i często przekraczają dozwoloną prędkość (40 km/h) oraz wykonują manewry wyprzedzania, omijania na pasach przejścia drogowego. W związku z tym należy przymusić wielu do spowolnienia ruchu tuż przed przejściem dla pieszych przy szkole progami spowalniającymi oraz ograniczeniem prędkości w tym miejscu do 30 km/h.

Mamy świadomość, że rzecz dotyczy małego osiedla i małej szkoły – ale życie i zdrowie choć jednego człowieka nie ma ceny. Właśnie na małym osiedlu zdarzenie tragiczne może nastąpić nieuchronnie -  bo nie ma kontroli społecznej, bo mały ruch i nikt przekroczenia nie zauważy, bo nie ma kamer monitoringu miejskiego, a kontrole prawidłowości ruchu drogowego sporadyczne, bo statystyki nie odzwierciedlają ryzyka.

Z poważaniem i nadzieją na szybką pomoc w poprawieniu bezpieczeństwa na ul. Opławiec.

Grzegorz Kozak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Bydgoszczy

Dodatkowe informacje