Ogłoszenia RO

Wilk – czy jest się czego bać? Podsumowanie spotkania

Wilk – czy jest się czego bać?
Podsumowanie spotkania.
 
Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że wilki zagryzły łanię. Bardzo nietypowe i niepokojące było to, że zdarzenie miało miejsce w Opławcu, 30 m od domu mieszkalnego, 170 m od głównej ulicy. Wiemy również, że nie był to jedyny przypadek obecności tych zwierząt na naszym Osiedlu i w jego okolicy.
Zdarzenia te mogą wzbudzać w nas niepokój i pytania:
Czy mamy się czego obawiać?
Jak powinniśmy reagować?
Co jest faktem, a co powielanym mitem?
 
Aby odpowiedzieć na te pytania, w dniu 3.03.2026 r. Rada Osiedla Smukała Opławiec Janowo zorganizowała spotkanie, na które zaproszono eksperta - Nadleśniczego Nadleśnictwa Żołędowo Pana Jakuba Siedleckiego.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać rzetelnych informacji, rozwiać wątpliwości oraz spokojnie porozmawiać o faktach.
 
Kilku Mieszkańców podzieliło się swoimi historiami – własnymi lub przekazanymi przez bliskich – dotyczącymi spotkań z wilkiem. Były pytania, były refleksje, a przede wszystkim była otwarta i merytoryczna rozmowa.
 
Nie zabrakło również akcentu, który wywołał uśmiech. Jeden z Mieszkańców przyprowadził psa rasy wilczak czechosłowacki – Bożenkę. Wyglądem przypominała wilka, jednak okazała się niezwykle łagodna i przyjazna. To pokazuje, jak silnie działa sam obraz i jak ważne jest oddzielanie emocji od rzeczywistości.
 
Podczas spotkania Nadleśniczy przypomniał podstawowe zasady ostrożności w przypadku ewentualnego spotkania wilka:
• „Zachowujemy spokój
• Nie zbliżamy się,
• Spokojnie odchodzimy w swoją stronę
• Nie uciekamy!
• Trzymamy psy na smyczy
• Nie pozostawiamy wokół domów odpadków mięsnych
• Cieszymy się spotkaniem! To nie zdarza się każdemu.”
 
Spotkanie pokazało, że bezpieczeństwo Mieszkańców i poszanowanie przyrody nie muszą się wykluczać – mogą iść w parze, jeśli towarzyszy im wiedza i rozsądek, że może być “wilk syty i owca cała”.
Dziękujemy Mieszkańcom za obecność i aktywny udział w dyskusji.
 
Dziękujemy Panu Jakubowi Siedleckiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Żołędowo, za przyjęcie zaproszenia i przekazanie merytorycznych informacji.
Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Krynieckiej za możliwość zorganizowania spotkania w szkole oraz życzliwą współpracę.
 
Jakie kolejne tematy spotkań byłyby dla Państwa interesujące? O czym warto porozmawiać w gronie naszej osiedlowej wspólnoty?
 
 
 
 
 
 
 

Plan wydarzeń 2026 r.

Szanowni Państwo,
 
uprzejmie informujemy o planowanych wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez Radę Osiedla w 2026 roku.
 
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu Rady Osiedla na Facebooku. To właśnie tam publikujemy aktualne informacje, szczegółowe programy wydarzeń, komunikaty organizacyjne oraz ewentualne zmiany.
 
Prosimy mieć na uwadze, że podane terminy wydarzeń mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych. W przypadku jakichkolwiek modyfikacji będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem naszych oficjalnych kanałów komunikacji.
 
Zachęcamy do aktywnego udziału w życiu naszego Osiedla i do wspólnego tworzenia lokalnych inicjatyw.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Zaproszenie na spotkanie z Nadleśniczym

Szanowni Mieszkańcy!
 
W związku z pojawiającymi się informacjami o obecności wilków w naszej okolicy
zapraszamy Mieszkańców na spotkanie informacyjne:
 
???? Szkoła Podstawowa nr 34 – sala nr 1
(pierwsze wejście do budynku od bramy głównej)
???? wtorek, 3 marca
???? godz. 18:00.
 
Gościem będzie
Pan Jakub Siedlecki
Nadleśniczy z Nadleśnictwa Żołędowo,
 
który przedstawi rzetelne informacje na temat występowania wilków,
ich zachowań oraz realnego poziomu zagrożenia dla mieszkańców.
Podczas spotkania będzie możliwość zadania pytań i rozwiania wątpliwości.
 
Zapraszamy!
Rada Osiedla Smukała–Opławiec–Janowo
 

Prośba do Mieszkańców o zgłoszenie miejsc na drogach na terenie Osiedla wymagających natychmiastowej naprawy.

Szanowni Państwo!
Uprzejmie prosimy o zgłoszenie Radzie Osiedla miejsc na drogach na terenie Osiedla wymagających natychmiastowej naprawy.
 
Sposób zgłoszenia: komentarz pod postem na FaceBooku: https://www.facebook.com/share/p/1FtiTC52D5/?mibextid=wwXIfr
lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zdjęcia mile widziane.
 
Planujemy kompleksowo poinformować Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy o stanie i potrzebie natychmiastowej naprawy ulic naszego Osiedla.
 
Załączone zdjęcia przedstawiają sytuację na ulicy Opławiec, pomiędzy Soboczyńskiego a Meysnera.
 
Dziękujemy!
 
 
 

Dodatkowe informacje